2012.október 27-28-án rendezték meg a XIX.Iaido EB-t az Egyesült Királyságban Stevenegben. A magyar csapat III. helyezést ért el.

Az Iai EB versenyeken kategóriánként két főt lehet indítani, az országokat képviselő csapatversenyen pedig 3+1 fő tartalék indulhat, és a versenyzők danjainak összege nem lehet több, mint 10.

A hazai csapat a következő volt:
Kovács Balázs 1.Dan egyéni kategória
Budavári Anita 2.Dan egylni kategória
Morvay Gyula 2.Dan egyéni kategória
Vass Gergely 3.Dan egyéni és csapat kategória
Varga Zoltán 3.Dan egyéni és csapat kategória
Stadler Gyula 4.Dan egyéni és csapat kategória
Hábermajer Gábor 5.Dan egyéni kategória

A delegáció vezetője Hábermajer Gábor, a szakmai felkészítő pedig Mihalik Hunor volt, aki az Európai Kendo Szövetség bírói felkérésének eleget téve vett rész az eseményem immáron második alkalommal.

A szakágvezető Mihalik Hunor véleménye szerint az eredményesség már hosszú évek óta érlelődött, hiszen a megelőző EB-ken is versenyzőink csak egy zászlóval kaptak ki a későbbi dobogósoktól. Ehhez kiemelkedően hozzájárult a már hetedik éve az Össz- Japán Kendo Szövetség által hazánkba delegált Yamasaki mester őszi tábor alatti felkészítése, illetve a csapattagok összeszokottsága, rutinja járult hozzá.

Az első napon az egyéni versenyek voltak.

Egy iai versenyt a következő képen kell elképzelni: egymás mellet két, 3x7m-esre kimért piros és fehér páston két versenyzőnek 3 vagy 5 db azonos formagyakorlatot kell bemutatnia. Velük szemben ül három bíró, akik a fehér vagy a piros zászlót egy adott vezényszóra egyszerre felemelve hozzák létre a döntésüket, attól függően, hogy kit látnak jobbnak. Természetesen egy adott időn belül kell a gyakorlatokat elvégezni, attól függően, hogy három vagy öt gyakorlatból áll a párharc. Aki túllépi az időkorlátot, az veszít. Amelyik versenyzőnek több zászlója van, az nyer!



A magyar csapatból két versenyző még a poolból sem tudott kijutni, és a többség is már az első körben „elvérzett”. Még az egyéniben eddig jól szereplő két reménységünknek Hébermajer és Vass-nak sem sikerült kézzelfogható eredményt elérni. Vass az egyenesben előnyerő volt, de a német iaidoka egy zászlóval nyert, míg Hábermajer a Belga Kanto után már csak az ugyancsak belga Simonini-tól kapott ki szintén egy zászlóval, aki bronzéremmel zárta a versenyt. Némi vigaszul szolgált Budavári Anita „Küzdőszellem díja”, amit amolyan „4. helynek” lehet elképzelni.

Az első nap záró eseménye a hagyományos Búcsúparti volt. A programon Mihalik Hunor a csapattal együtt búsulás helyett a felejtésre adta a fejét egy két pohár erejéig, aminek meg is volt a másnapi eredménye. :)

Második nap a csapatversenyé volt: 21 ország jelentkezett, amely az eddigi legnagyobb volt az európai Iaido Bajnokságok történetében.

A csapatverseny ugyan olyan módon működik, mint az egyéni csak itt a 3 csapattag egyéni eredményeit adják össze. Mind a két csapatnak ugyan azt a 3 formagyakorlatokat kell bemutatni, olyan értelemben, hogy az első, második és harmadik versenyzőpárnak is más-más gyakorlatokat kell elvégeznie.

A magyarok a tavaly érmes hollandokkal és a még „kezdőnek számító” portugálokkal voltak egy poolban. Itt az volt a tét, ha elsőnek kerüljünk ki, mert akkor előnyerőként várhattuk a folytatást. Ha ott is nyerünk, akkor már a dobogós helyért küzdhetünk tovább. Mint kiderült a csapat nem igen számolgatott és kalkulált: az elmondások szerint a „gőzhenger” taktikát vetették be, és mire észbe kaptak már a finneken is túl voltak és az elődöntőben a németekkel álltak szemben.

Az elődöntőben az első meccset 3:0-ra vesztettük elsősorban „pontatlanság” miatt. Ezt iaiban úgy kell elképzelni, hogy a katana pengéjének bizonyos helyzetekben 45 fokot kell bezárni, és ha ez mondjuk 5 fok eltérést mutat (ami pár centiméternyi karmozdulatnak felel meg) akkor ez már baj lehet, ha az ellenfél ugyanezt viszont tartani tudja. Varga Zoltán első formagyakorlatának horizontális és vertikális vágása elsöprő különbséget mutatott nemcsak a dinamizmusa miatt, de a mögötte érezhető tapasztalat és elmélyültségben is, ami egyébként teljesen átitatta az egész magyar csapatot.

Sajnos a bírók inkább a külsőségekre adtak és nem súlyozták eléggé a gyakorlatok mélységét. A második emberünk Stadler Gyula is lehengerlő dinamizmussal és energiával vágott bele gyakorlataiba, de sajnos egy zászlóval kikapott. Vass Gergő volt az utolsó, aki az egyéniben már aranyérmet szerzett versenyzővel szemben egy zászlóval veszített és nagyon kimért erőteljes hangulatban harcolt. A csapatbajnokságot a németek nyerték, úgy, hogy az elmúlt két év EB-győztes belgákat is legyőzték.

XIX. Iaido EB Csapatverseny eredménye:
I. Németország
II. Belgium
III. Magyarország és Svédország